Меси го надмина Роналдо по бројот на клупски голови

Од:

Големата sвезда на Барселона, Лионел Меси, забележа два гола во вчерашната победа од 5:1 над Ваљадолид. Со овие два гола, Аргентинецот е пред својот вечен конкурент – Кристијано Роналдо, во однос на индивидуалните достигнувања и рекорди .

Меси веќе има 608 голови во својата клупска кариера, надминувајќи го CR7 со два гола. Постигнатото е уште позабележително со оглед на фактот дека Аргентинецот ги постигна сите тие голови на 695 натпревари, додека 606 голови на Роналдо се постигнати на 813 натпревари.

Секако, Кристијано води на втората листа – за вкупниот број на голови во својата кариера. На средина на месецот, Португалецот го постигна голот бр. 700, потоа постигна против Болоња и сега има 701 погодок. Меси е со 676.

Би можело да ве интересира

Роналдо: Ми требаше гол од слободен удар за да ја зголемам самодовербата

А1он

Венгер: Истекува времето на Роналдо и Меси

А1он

Ас на Лацио: Двапати го победив Роналдо, како може тој да биде најдобар

Кристијано го информирал Јуве за неговите планови

А1он

Понтеш: Роналдо е „Супермен“

А1он

Роналдо би можел да замине во Манчестер Јунајтед или ПСЖ ова лето

А1он