Меси е првиот играч во 21 век кој постигнал гол 16 сезони по ред

Од:

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси постигна гол против Севиља, синоќа во натпревар од 8. коло од Шпанското фудбалско првенство (4:0). Аргентинецот го пропушти почетокот на сезоната поради повреда, а овој гол беше негов прв од мај.

Меси стана првиот фудбалер во 21 век кој има реализација 16 последователни сезони во Ла Лига, почнувајќи од сезоната 2004/05.

Вкупно, напаѓачот на Барселона има рекордни 420 голови во шампионатот на Шпанија.

Би можело да ве интересира

Меси потврди дека сакал да ја напушти Барса

А1он

Семедо во фокусот на еден куп европски гиганти

Ана Ололовска

Севиља дава 20 милиони евра за Ракитиќ

А1он

Перез присуствуваше на тренинг сесијата на Реал Мадрид и разговараше со Зидан и играчите

Ана Ололовска

Себалос: Секој фудбалер на светот сака да игра за Реал, ова е совршен клуб за да се успее

Ана Ололовска

Ракитиќ: Сакам да размислувам за Барселона, но никогаш не ја затворив вратата за голема шанса

Ана Ололовска