Меси доби мурал на 22-катница во родното Росарио

Од:

Еден од најдобрите светски фудбалери на сите времиња, Аргентинецот Лионел Меси, во родното Росарио доби мурал висок дури 69 метри.

dobivaj vesti na viber

Графитот наречен „Од друга планета, од мојот град“, на 22-катница го насликаа локалните уметници Марлен Зуриага и Лисандро Уртеага.

Меси е насликан со рака на срцето под силни сончеви зраци со капитенската лента во аргентинскиот дрес со бројот 10.

Муралот е дел од поширок проект, наречен „Common Messi“, кој има за цел да ги прошири сликите со ликот на фудбалската ѕвезда родена во Росарио на сите згради во градот.

Меси првите фудбалски чекори ги направи во локалниот клуб Грандол, од каде на шестгодишна возраст се пресели во аргентинскиот прволигаш од Росарио, Невил Олд Бојс.

Во 2000-та година замина за Барселона, а во август годинава потпиша договор со париски ПСЖ.

Би можело да ве интересира

Меси по саудиското „фијаско“: Нема изговори за ваков пораз

Меси се „смирил“ со Лапорта, во јули се враќа на „Ноу Камп“?

Почетино: Критиките за Меси не се фер

А1он

Меси позитивен на ковид

Катерина Павлова-Николовска

Рохас и Меси спортисти на годината во Јужна Америка

Ана Ололовска

Роналдо демантира ривалство со Меси во освојувањето награди

Ана Ололовска