Мерцедес се откажа од тужба, Верстапен првак

Од:

„Мерцедес“ нема да се жали на исходот од последната трка сезонава за Големата награда на Абу Даби, која се возеше во неделата, со што е потврдено дека Холанѓанецот, Макс Верстапен е нов светски првак во Формула 1.

dobivaj vesti na viber

Одлуката е донесена откако Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) објави во средата вечер дека отвора истрага за спорните случувања на Големата награда на Абу Даби.

– Ние активно ќе соработуваме со делегацијата на ФИА. Ја сметаме ФИА за одговорна за тој процес и засега ја повлекуваме тужбата, соопшти „Мерцедес“.

Паралелно со ова, возачот на германската екипа Луис Хамилтон бараше „Мерцедес“ да се откаже од поднесување тужба, наведувајќи оти не сака да освои титула по судски пат.

Трофејот на холандскиот возач на Ред Бул, Верстапен, ќе му биде врачен вечерва на гала свеченост во Париз.

Би можело да ве интересира

Волф: Ред бул веќе неколку месеци е под истрага за пречекорување на буџетот

Шарл Леклер до пол – позиција на Монца

Албон итно опериран, Ник де Врис ќе дебитира за Вилијамс

„Газење“ во Спа! Ферстапен од 14. место до супериорна победа

Ферстапен ја освои пол-позицијата, а ќе стартува од 15 место

Ферстапен и Норис бараат Белгиското ГП да остане на календарот