Мерцедес планира да го замени Ботас со Расел во 2021 година

Од:

Раководството на Мерцедес одлучи со кој состав ќе настапи во сезоната 2021, објави „it.motorsport.com“.

Според извор, германскиот тим решил да го замени финскиот пилот Валтери Ботас со Британецот, Џорџ Расел, кој вози за Вилијамс.

Финецот може да продолжи кариера во Рено, додека Луис Хамилтон ќе го задржи статусот на прв пилот во германскиот тим.

Се известува дека раководството на Мерцедес не сака да ризикува со потпишување на Себастијан Фетел, кој ќе го напушти Ферари по 2020 година.

Би можело да ве интересира

Мерцедес има намера да го обнови договорот со Ботас

Ана Ололовска

Прва победа за Хамилтон во новата сезона

Ана Ололовска

Фетел: Не очекував Леклер да се обиде да ме претекне

Леклер се извини за судирот со Фетел

Ана Ололовска

ОФИЦИЈАЛНО: Алонсо повторно е во Формула 1!

Ана Ололовска

Алонсо се врати во Рено

Ана Ололовска