Мерцедес нема да го смени Ботас

Од:

Шефот на Формула 1 тимот Мерцедес, Тото Волф изјави дека Естебан Окон нема да го замени Валтери Ботас следната сезона како што се шпекулира во јавноста.

Раководството на германскиот тим е многу задоволен од перформансите на Финецот.

– Ние штотуку направивме три едн-два победи по ред, што не се случи во Формула 1 од 1992 година. Затоа, нема смисла да се разгледаат какви било промени во составот за следната година. Потоа ќе започнеме преговори со Ботас и Хамилтон. Само по завршувањето со нив, ќе разгледаме други опции. Но, лично, не гледам причина за промена на составот, истакна Волф.

Би можело да ве интересира

Алонсо за „офроуд“ тестот: Дините на почеток се шокантни

ВИДЕО: Ф1 покажаa први кадри од болидот за 2021 година

Ферари: Стандардизацијата на моторите е против ДНК-то на Ф1

Верстапен именуваше четворица пилоти, со кои во иднина ќе се бори за победи

Верстапен се надева дека ќе остане уште 15 години во Ф1

Ред Бул го смени Гасли со дебитант