Мерцедес казнет со 5.000 евра

Од:

Формула 1 тимот на Мерцедес, треба да плати казна од пет илјади евра, откако инспекцијата на Интернационалната автомобилска федерација, ФИА, утврдила прекршување на едно правило поврзано со горивото.

На првиот слободен тренинг во Сингапур, температурата на горивото била пониска од дозволената. Според правилата, горивото не смее да биде оладено за повеќе од 10 степени целзиусови во однос на надворешната температура на воздухот. Во болидот на светскиот првак Луис Хамилтон, измерената температура била за 11 степени пониска.

Попладнево се возат официјалните квалификации за Големата награда на Сингапур на патеката „Марина беј“, а трката е утре.

Би можело да ве интересира

Алонсо се враќа во Формула 1?

А1он

Саинс: Нема да бидам втор пилот во Ферари, немам таков услов во договорот

Ана Ололовска

Раководител на „Формула 1: Ако пилот или членот на тимот биде позитивен на коронавирус, трката нема да биде откажана

Ана Ололовска

Сезоната во Формула 1 почнува на 5 јули

Ана Ололовска

Во Формула 1 може да се заменат квалификациите со куси трки

Ана Ололовска

Рено останува во Формула 1

А1он