Мекинро: Еднаш ја криев лутината, затоа што момците не смеат да плачат

Од:

Поранешниот прв рекет на светот Џон Мекинро го коментираше фактот дека оваа година темата за ментално здравје се почесто се дискутира во спортот.

– Слушаме повеќе за ова од Симон Билс и Наоми Осака. Пандемијата стана единствен настан што создава нови проблеми – покрај оние што веќе постојат. Многу е важно да разговараме за менталното здравје. Едно време, ја криев ранливоста зад гневот, бидејќи момците не треба да плачат. Ова се менува и мислам дека ова е здрав процес, изјави Мекинро.

Психолошкото здравје е многу важно за спортистите да работат продуктивно и да постигнуваат врвни резултати.

Би можело да ве интересира

За прв пат од 1995-та, осум тенисери на 25 години и помлади влегоа во Топ 10 на крајот на годината

Ана Ололовска

Ѓоковиќ остана без финале, Зверев ќе се бори за титулата во Торино

Катерина Павлова-Николовска

Федерер ќе го пропушти Австралија опен 2022

Ана Ололовска

Ѓоковиќ се израмни со Лендл по бројот на победи на завршните турнири

А1он

Радукану ангажираше нов тренер

А1он

Норвежанецот Руд испиша тениска историја

А1он