Мекејлеб: Сега се е можно

Од:

Предводник до најголемите успеси на македонската кошарка и најдобриот во вчерашната победа над Нов Зеланд (84:62), Лестер Бо Мекејлеб во изјава за „ФИБА ТВ“ веднаш по натпреварот истакна дека верува во нови победи на турнирот.

„Да загубевме денеска ќе моравме да се враќаме дома. Среќен сум што победивме и сега имаме шанса за понатаму без разлика против кого и да играме во четвртфиналето. Не знаете што ќе се случува и во тие натпревари се е можно“, изјави американскиот Македонец.

Тој ја пофали и играта на неговите соиграчи и ја нагласи разликата во пристапот од претходниот натпревар со Ангола.

„Одигравме многу подобро против Нов Зеланд отколку во претходната средба со Ангола, бевме поагресивни, поконцентрирани и затоа стигнавме до победата. Треба да се фокусираме да ја подобриме одбраната и скок играта и верувам дека тоа може да ни донесе нови победи“, рече Мекејлеб.

Би можело да ве интересира

Кошаркарите на Бадел 1962 испишаа клупска историја во Јадранската лига

А1он

Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

Ана Ололовска

Кошаркарките се комплетираа пред стартот на евроквалификациите

А1он

Миротиќ играч на месецот во кошаркарската Евролига

А1он

Србинот Лукиќ нов селектор на руските кошаркари

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

Leave a Comment

5 × 1 =