Мегваер го притиска Лестер за трансфер во Манчестер

Од:

Една од ѕвездите на Лестер, Хари Мегваер, објави дека сака да го напушти клубот. Тој ја споделил својата желба со менаџерот Брендан Роџерс и неговите соиграчи. 26-годишниот дефанзивец е трансфер цел за Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити.

Мегваер се надева дека ќе ги зголеми шансите за трансфер. Тој смета дека „лисиците“ бараат премногу за него, откако понуди од двата клуба од Манчестер биле одбиени ова лето. Лестер сака околу 85 милиони фунти за да се раздели со него. Според него, клубот не го го одржал своето ветување да го пушти за сума, која двете страни ја договориле минатата година кога потпишал нов 5-годишен договор.

Манчестер Јунајтед се очекува да направи нова понуда и по потезите на играчот се надева дека ќе биде прифатена. „Црвените ѓаволи“ не успеаја да го привлечат минатото лето кога мислеа дека не се подготвени да ги дадат парите, што ги сака Лестер. Манчестер Сити останува кандидат за неговиот потпис, но „граѓаните“ е малку веројатно да извадат предлог што го задоволува Лестер.

Во моментов, Мегваер е на подготовки со тимот во Франција, но не е јасно дали ќе учествува во контролната против Скантроп во вторник.

Би можело да ве интересира

Артета: Поразот е болен за нас, имавме големи планови за овој турнир

Ана Ололовска

Премиер лигата добива „Куќа на славните“

Ана Ололовска

Ливерпул преговара со Вернер за неговите лични услови

А1он

Јунајтед сака долгорочна соработка со Солскјер

Ана Ололовска

Мурињо го сака во тимот Вилијан од Челси

Ана Ололовска

Ливерпул ја забележа 18. последователна победа во премиер лигата

Ана Ололовска