Мечот Циципас – Зверев ќе стане најмладото полуфинале на Ролан Гарос во последните 13 години

Од:

Натпреварот помеѓу 22-годишниот Стефанос Циципас и 24-годишниот Александар Зверев ќе биде најмладото полуфинале на Ролан Гарос од 2008 година, кога 22-годишниот Рафаел Надал го победи 21-годишниот Новак Ѓоковиќ.

Исто така, натпреварот помеѓу Гркот и Германецот ќе биде најмладото полуфинале на Грен слем од Австралија опен во 2010 година. Тогаш 22-годишниот Енди Мареј го совлада 21-годишниот Марин Чилиќ.

За потсетување, победникот на средбата, на крајот на турнирот ќе го замени Доминик Тим во Топ-4 на АТП ранг листата.

Во меѓусебните досегашни дуели води Циципас со 5:2.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Титула за Ѓоковиќ на Ролан Гарос за тениска историја

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ против Циципас во финалето на Ролан Гарос

Ана Ололовска

Ѓоковиќ: Го одиграв најдобриот натпревар на Ролан Гарос во кариерата

Ана Ололовска

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Жарко Настоски

Ѓоковиќ оптимист пред полуфиналето со Надал

Катерина Павлова-Николовска

Медведев го спореди својот настап во Ролан Гарос со љубовна приказна

Ана Ололовска