Маскерано ја презема тренерската функција во репрезентацијата на Аргентина до 20 години

Од:

Поранешниот играч на Барселона и Ливерпул, Хавиер Маскерано, во јануари ќе ја преземе тренерската функција во репрезентацијата на Аргентина до 20 години.

dobivaj vesti na viber

Маскерано ќе го наследи Фернандо Батиста, кој ја напушта улогата за да се приклучи на новоназначениот селектор на венецуелската репрезентација, Хозе Пекерман.

Назначувањето на Маскерано ќе биде прва тренерска работа за вториот играч со најмногу настапи во Аргентина и единствениот аргентински играч кој двапати го освоил олимпиското злато во Атина 2004 и Пекинг 2008 година.

Тој, исто така, беше дел од четири Светски првенства – Германија 2006, Јужна Африка 2010, Бразил 2014 и Русија 2018 година.

За време на 17-годишната клупска кариера, Маскерано играше за Вест Хем и Ливерпул, пред да биде префрлен во 2010 година во Барселона, каде што помина осум сезони, освојувајќи пет титули во Ла Лига и две во Лигата на шампионите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ужас во Аргентина: Натпреварот на Бока прекинат поради тепачка меѓу навивачи и полиција, има жртви

Ана Ололовска

Тренерско деби на Маскерано на клупата на Аргентина

А1он

Меси може да игра со Уругвај и Бразил, тренира со репрезентацијата на Аргентина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Квалификации СП 2022: Нови победи на Бразил и на Аргентина

ВИДЕО: Аргентинците си заминаа од Бразил, ФИФА ќе го решава скандалот предизвикан од ковид-протоколите

Меси повикан во репрезентацијата за претстојните квалификации за СП 2022 година

Ана Ололовска