Мартинез ќе биде новиот селектор на „црвената фурија“

Од:

Шпанските медиуми не можат да се помират со елиминацијата на националниот тим од Светското првенство во Катар. Мароко, во пенал серијата со 3:0, ја доби Шпанија, откако по 120 минути фудбал, натпреварот заврши без голови.

Медиумите, јавноста и навивачите најмногу го критикуваат селекторот Луис Енрике и неговата тактика. Енрике по синоќешниот натпревар изјави дека е рано да се зборува за неговиот статус и дека следната недела ќе разговара со челниците на Шпанскиот фудбалски сојуз.

Сепак, шпанските медиуми веќе пишуваат дека само чудо ќе го спаси Енрике од отказ по големиот неуспех во Катар.

Некои шпански медиуми веќе почнаа да шпекулираат кој би можел да биде нов тренер на „Црвената фурија“. Од претходно се шпекулираше со името на Маселињо Гарсија Торал, поранешниот тренер на Валенсија и Атлетик Билбао, а по Мудијалот во преден план излезе името на Роберто Мартинез, кој ја напушти Белгија.

Шпанскиот портал „Онда Серо“, денеска објави дека челниците на Шпанскиот фудбалски сојуз веќе стапиле во контакт со Роберто Мартинез и му ја понудиле селекторската функција. Според овој извор Мартинез ќе ја прифати понудата.

Слично како Шпанија со Луис Енрике и Белгија со Мартинез потфрли во Катар. Белгијците во конкуренција на Мароко, Хрватска и Канада не успеаја да ја минат групата.

Мартинез шест години ја предводеше Белгија, на СП пред четири години г освои третото место. Претходно беше тренер во Евертон и Виган.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

Горан Наумовски

ВИДЕО: И Мароканците со фантастичен пречек во Рабат

Горан Наумовски

Мустафа Хаџи со лажна лиценца бил асистент тренер во репрезентацијата на Мароко

Горан Наумовски

Ѓоковиќ го пофали Катар за организацијата на Светското првенство: Еден од најдобрите фудбалски натпревари што сум ги гледал

А1он

Најефикасен Мундијал во историјата