Мароко го совлада Бразил

Од:

Мароканските фудбалери го победија Бразил со 2:1 во пријателски натпревар во Тангер.

По пласманот во полуфиналето на Мундијалот во Катар, африканската селекција уште еднаш потврди дека овој успех не е случаен.

Бразил излезе на теренот во мешан состав, но имаше ѕвезди како Винисиус, Касемиро, Пакета, Милитао..

Пред околу 65.000 навивачи на стадионот „Ибн Батута“, Мароко поведе со голот на Софија Буфало од корнер, а по асистенција на Билал Ел Канус.

Имаа контрола на натпреварот, но до израмнување стигнаа до 67. минута кога Касемиро ја погоди мрежата.

Сепак, до крајот на натпреварот Мароко успеа да го постигне победничкиот гол, а Абделхамид Сабири стана херој.

За големото славје на страсните локални навивачи, кои по тоа беа препознатливи на Светското првенство во Катар.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) 17-годишен тинејџер колабираше по натпреварот и почина во соблекувалната

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Ја избоде другарката од одделение на сред час: хорор снимка од училиште во Бразил

Ана Ололовска

„Бомбоњера“ заминува во историјата

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Најлудото дерби, тепачки и целосен хаос: Седум црвени и девет жолти картони

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Скандал: Џака како Зидан, удри противник со глава

Ана Ололовска

Бразилскиот претседател ја осуди инвазијата на Украина веднаш по контроверзната изјава

Ана Ололовска