Марио Гомез ја заврши кариерата

Од:

Фудбалерот на Штутгарт, Марио Гомез ја заврши кариерата. Ова го објави прес-службата на германскиот клуб.

Оваа сезона, 34-годишниот напаѓач, заедно со Штутгарт, влегоа во Бундеслигата. Гомез денес го постигна единствениот гол за домаќините во поразот од Дармштад (1:3) на последниот натпревар од сезоната.

Гомез, заедно со германската репрезентација, стигна до бронзен медалист на СП 2010 година. Фудбалерот трипати стана шампион на Бундеслигата – еднаш со Штутгарт (2006/07) и двапати со Баерн (2009/10, 2012/13). Напаѓачот двапати го освои Купот на земјата со тимот од Минхен (2009/10, 2012/13) и еднаш ја освои Лигата на шампионите (2012/13).

Би можело да ве интересира

Баерн потврди: Тијаго сака да си замине

Ана Ололовска

Баерн ја одреди цената за Алкантара

Ана Ололовска

Павар се повреди пред реваншот против Челси во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Бош убеден дека Хаверц ќе остане во Баер за Лига Европа

Ана Ололовска

Борусија е подготвена да преговара за трансферот на Санчо

Ана Ололовска

Сане се преселил во Баерн Минхен за да ја освои ЛШ

Ана Ололовска