Мареј по 25. пат победи во пет сета

Од:

Поранешниот прв рекет на светот, Енди Мареј синоќа по безмалку четири часа игра, во второто коло на Вимблдон го победи Германецот Оскар Оте со 3:2, по сетови 6:3, 4:6, 4:6, 6:4, 6:2.

Мареј, кој беше подложен на замена на колкот во 2019 година, влезе во третото коло на Грен слемот, за прв пат по Вимблдон -2017. Оттогаш тој играше на главниот турнир само пет пати.

Против Оте Мареј, Британецот ја забележа својата 25-та победа во пет сета во кариерата (со 12 порази). Во однос на бројот на добиени мечеви во пет сета, тој влезе во најдобрите 30 во историјата на машкиот тенис.

За место во 1/8 финалето, шампионот од 2016 година ќе игра со јуниорскиот шампион во 2016 година, Денис Шаповалов.

Би можело да ве интересира

Федерер: Во иднина ќе се појави играч кој ќе освои повеќе од 20 Грен слема

А1он

Мареј: Сакам да играм што е можно почесто до крајот на годината

Ана Ололовска

Мареј доби вајлд-карта за турнирот во Сан Диего

Ана Ололовска

Завршницата во женскиот тенис ќе се игра во Гвадалахара

А1он

Зверев: Против Ѓоковиќ мора да играш совршено, инаку нема да победиш

Ана Ололовска

Дел Потро очекува скоро враќање на тенисот

Ана Ололовска