Мареј го одложува враќањето на терените

Од:

Поранешниот број 1 во светскиот тенис, Енди Мареј (Велика Британија) го одложи враќањето на терените поради проблеми по операцијата за замена на колкот, што му ја спаси кариерата минатата година.

Трикратниот Гренд слем шампион за последно играше на натпревар на „Дејвис Купот“ во ноември, а на крајот на декември изјави дека не е доволно добар и ќе го пропушти Австралија опен, кој почнува на 20 јануари, но се надева дека ќе може повторно да игра во февруари.

– Ова отекување одзеде подолго време да се лекува од планираното, така што нема да учествувам на турнирите во Монпелје и Ротердам во февруари. Не сакам да брзам. Ќе го слушам моето тело и ќе се вратам на теренот кога ќе дојде време, изјави 32-годишниот Шкот за Би-Би-Си.

Мареј претрпе операција за замена на колкот во февруари минатата година, по што се врати во игра на двојки во јуни. Во август ја обнови кариерата во сингл, учествувајќи на шест турнири до крајот на сезоната и освојувајќи ја титулата во Антверпен.

Британецот е на 127-то место на светската АТПлиста во моментот.

Би можело да ве интересира

Циципас за прв пат ја одбрани титулата, Аугер-Аласим го загуби петтото последователно финале

Ана Ололовска

Беретини се повлече од третиот турнир по ред

Ана Ололовска

Монфис ја одбрани титулата во Ротердам

Драган Поповски

Хјуит: Ѓоковиќ игра подеднакво добро на бетон и на земја

Драган Поповски

Беретини се повлече од турнирот во Рио поради повреда

Ана Ололовска

Чориќ загуби девет од последните 10 натпревари

Ана Ололовска