Mанџукиќ ја одби Борусија

Од:

Марио Манџукиќ ја одби понудата на германскиот клуб Борусија Дортмунд, кој беше подготвена да плати 15 милиони евра за неговите услуги.

Понудата на Борусија беше прва по најавите дека Манџукиќ го нема во плановите на новиот тренер на Старата дама, Маурицио Сари и дека италијанскиот шампион одлучи да го продаде.

Според медиумите иако Хрватот ја одбил понудата на Борусија, се уште е извесна можноста тој да се врати во Бундеслигата.

Интерес за неговите услуги покажува и неговиот поранешен клуб – Баерн Минхен, опција, за која 33-годишниот напаѓач е многу заинтересиран, но сé уште нема донесено конечна одлука.

Инаку, Манџукиќ го носеше дресот на Баерн од 2012 до 2014 година постигнувајќи 48 гола од 88 натпревари, додека во дресот на Јувентус постигна 44 гола на 162 настапи.

Би можело да ве интересира

Матуиди: Ние сме меѓу оние кои можат да ја освојат Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Ројс: Ќе бидам среќен ако Меси игра против нас

Јувентус може да го купи Иско од Реал Мадрид

Ана Ололовска

Почина тренер рекордер кој водеше 55 екипи од 32 земји

Ана Ололовска

Тешки три бода за Милан на гостувањето кај Верона

Ана Ололовска

Прва победа за Рома сезонава, деби гол за Микитаријан

Ана Ололовска