Манчини: Ќе биде тежок натпревар, како секој прв во групата

Од:

Македонскиот фудбалски првак Вардар првиот натпревар од групната фаза во Лигата Европа го игра утре на Националната Арена „Филип Втори“, а во првото коло противник е руската екипа Зенит.

На прес-конференцијата од таборот на гостите тренерот Роберто Манчини изјави дека Вардар е солиден тим.

– Ќе биде тежок натпревар за нас, како и секој прв во групата. Вардар е тим што игра добро во одбраната, а опасен е во контра нападите. Но, нашата амбиција на овој натпревар, како и на сите е да постигнеме победа.

Манчини истакна дека Олек Шатов и Леандро Паредес останале во Русија и дека поради повреди не се во составот, но очекува нивно брзо враќање.

Александар Јерохин, еден од играчите кој е повратник во тимот напомена дека тој и соиграчите со голема сериозност ќе истрчаат утре на дуелот со Вардар.

– Ги гледавме натпреварите на Вардар против Фенербахче. Тоа е добро организиран тим, кој му даде четири голови на Фенербахче и затоа треба да бидеме максимално внимателни, изјави Јерохин.

По прес-конференцијата екипата на Зенит излезе на теренот и го одработува единствениот тренинг во Скопје, по нив во терминот од 20:30 часот тренинг има и македонскиот првак Вардар.

Би можело да ве интересира

Рибар од Миравци се удави во Вардар

А1он

ВИДЕО: Тимјаничка Река надојдена во Неготино, водата е на половина метар од мостовите

А1он

Лукаку: Интер се надева дека ќе ја освои Лигата на Европа

Ана Ололовска

Бош убеден дека Хаверц ќе остане во Баер за Лига Европа

Ана Ололовска

Саша Ќириќ се обидува да му помогне на Вардар преку врски со Феликс Магат

А1он

ВИДЕО: Освен во Охрид и во базените, спас од горештините се бара и во Вардар

Искра Манојлоска