Манчестер сити поднесе жалба за судењето на дербито со Ливерпул

Од:

Манчестер сити испрати формална жалба за работата на судиите на натпреварот од 12. коло од шампионатот на Англија против Ливерпул (1:3), пренесува „Дејли мејл“.

„Граѓаните“ се фокусираа на фактот дека на првиот гол на натпреварот во изведбата на Фабињо му претходеше игра од страна на Трент Александар-Арнолд во неговиот шеснаесетник. Постојат и други решенија на главниот судија на средбата, Мајкл Оливер, кој се доведени во прашање од страна на актуелниот европски шампион.

За потсетување, по последниот свиреж на судијата, тренер на Сити, Јосеп Гвардиола тргна кон судиската екипа, се ракуваше со секој судија и саркастично се заблагодари за делењето на правдата.

Би можело да ве интересира

Норвич испадна од Премиер лигата

Ана Ололовска

Сако: За мене играњето фудбал не беше опција, за мене тоа беше задолжително

Ана Ололовска

Гигс: Не го чепкајте Де Хеа, тој останува врвен голман

Ана Ололовска

Мурињо: Тотенхем ќе освои трофеј пред да заминам

Ана Ололовска

Сити оствари рекордни 93,7 % точни додавања на натпреварот против Њукасл

Ана Ололовска

Манчестер Јунајтед ги започнува преговорите за нов договор со Погба

Ана Ололовска