Манчестер Сити остана без осминафинале во Лигата на шампионите

Од:

Англискиот фудбалски првак Манчестер Сити, втора сезона по ред не ја поминува групната фаза во Лигата на шампионите, а оваа година на едно коло пред крајот на натпреварите во групи по нерешениот резултат со Реал Мадрид остана без пласман во осминафиналето.

По завршувањето на синоќешните натпревари од групита А, Б, Ц и Д учество меѓу 16.те најдобри обезбедија Реал Мадрид, Борусија Дортмунд, Шалке, Арсенал, Милан и ПСЖ. Претходно од овие групи во осминафиналната фаза веќе беа пласирани Порто и Малага.

Резултати од 5.коло и табели во групите А, Б, Ц и Д од Лигата на шампионите:

Група А: Порто – Динамо Загреб 3:0 и Динамо Киев – ПСЖ 0:2.

Табела: Порто 13 бодови, ПСЖ 12, Динамо Киев 4 и Динамо Загреб 0.

Група Б: Шалке – Олимпијакос 1:0 и Арсенал – Монпеље 2:0.

Табела: Шалке 11 бодови, Арсенал 10, Олимпијакос 6 и Монпеље 1.

Група Ц: Зенит – Малага 2:2 и Андерлехт – Милан 1:3.

Табела: Малага 11 бодови, Милан 8, Зенит 4, Андерлехт 4.

Група Д: Манчестер Сити – Реал Мадрид 1:1 и Ајакс – Борусија Дортмунд 1:4.

Табела: Борусија Дортмунд 11 бодови, Реал Мадрид 8, Ајакс 4 и Манчестер Сити 3.

Би можело да ве интересира

Чех го оквалификува Атлетико како тежок противник за Челзи во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Нагелсман ги сака Реал или Јувентус во осминафиналето од Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Англија и Шпанија со најмногу екипи во плејофот од евро-куповите

Ана Ололовска

Барнс за романскиот судија: Како требаше да каже за тренерот освен црниот? Нема расизам во ова!

Ана Ололовска

Куман: Барселона загуби од Јуве во првиот половина час, изгледаше дека излеговме да играме за реми

Ана Ололовска

Солскјер: Не заслужуваме да се пласираме во плејофот во Лигата на шампионите

Ана Ололовска

Leave a Comment

twenty + 20 =