Манчестер сити и Челзи добиваат по шест илјади билети за финалето во Лигата на шампионите

Од:

Манчестер сити и Челзи ќе добијат квота од по 6.000 билети за финалниот натпревар во Лигата на шампионите, информира веб-страницата на УФЕА.

Денес, 13 мај, и официјално стана познато дека натпреварот е преместен од Истанбул (Турција) во Порто (Португалија). Оваа одлука е донесена поради тешката епидемиолошка состојба во Турција.

Првично, средбата требаше да се одржи на стадионот „Ататурк“ во Истанбул. Натпреварот сега ќе се одржи на „Арена Драгау“ на 29 мај со почеток во 21 часот.

Претходно беше објавено дека финалето може да се пресели во Лондон на стадионот „Вембли“ или во португалската престолнина Лисабон. Опцијата во Лондон беше одбиена бидејќи британската влада не се согласи да ги намали ограничувачките мерки со исклучок за претставниците на УЕФА, радиодифузерите, спонзорите и ВИП.

Би можело да ве интересира

Де Лаурентис е подготвен да потроши 10 милијарди евра за да создаде турнир што ќе ги замени ЛШ и ЛЕ

Ана Ололовска

Солскјер во одбрана на Лингард чија грешка доведе до пораз на Манчестер јунајтед кај Јанг Бојс

Ана Ололовска

Нагелсман по триумфот над Барселона: Баерн имаше проблеми во првите 7-8 минути, потоа се адаптиравме

Ана Ололовска

Дибала: Важно е што победивме во Малме по лошиот старт на сезоната во Серија А

Ана Ололовска

Возбудлив почеток на групната фаза во ЛШ, Јунајтед поразен, реми со четири пенали во Севиља

Ана Ололовска

Гасперини: Оваа сезона Аталанта има потешка група во Лигата на шампионите

Ана Ололовска