Манчестер сити го обнови договорот со Де Бруин до 2025 година

Од:

Фудбалерот за врска Кевин Де Брујн го продолжи договорот со Манчестер сити, соопшти прес-службата на клубот. Новиот договор е со важност до 2025 година.

– Не можев да бидам посреќен. Откако се приклучив на Сити во 2015 година, се чувствував како дома. Ги сакам навивачите, моето семејство се смести тука во Манчестер, а моето сопствено ниво на игра се развива многу добро, изјави Де Брујн за официјалната веб-страница на Манчестер сити.

Де Брујн се пресели во премиерлигашот во 2015 година од бундеслигашот Волфсбург. Оттогаш, 29-годишниот Белгиец одигра 255 натпревари за Сити, на кои постигна 65 погодоци и даде 105 асистенции.

Оваа сезона, играчот за врска има одиграно 25 натпревари во Премиер лигата, постигнато седум голови и девет асистенции.

Би можело да ве интересира

Кин за Тотенхем: Немаат доволно лидери, карактер, добри дефанзивци

Ана Ололовска

Мурињо сака да го види Фелаини во Тотенхем

Ана Ололовска

Рашфорд го повтори рекордот на Роналдо со Манчестер јунајтед

Ана Ололовска

Тухел: Бев сигурен дека Челзи правилно ќе реагира по поразот од Вест Бром

Ана Ололовска

Арсенал неколку недели без Давид Луис поради операција на колено

Ана Ололовска

Тотенхем и Манчестер Сити пред 8.000 гледачи во финалето на Карабао купот

Ана Ололовска