Манчестер сити ги помина Реал и Барселона во листата на најскапи клубови

Од:

Премиерлигашот Манчестер сити се најде на врвот на листата на клубови со најскапи состави меѓу екипите од најдобрите пет лиги во Европа.

Според истражувачкиот центар „CIES Football Observatory“, вкупната вредност на фудбалери на Сити се проценува на 1,280 милијарди евра.

На второ место е Манчестер јунајтед (1,214 милијарди), додека трет е Челзи (946 милиони).

Следуваат Барселона (896 милиони), Баерн (890), Ливерпул (868), Реал (846), ПСЖ (808), Борусија Дортмунд (687) и Атлетико Мадрид (662).

Проценетата вредност е од 1 октомври 2021 година. Играчите кои се на позајмица не беа земени предвид.

Би можело да ве интересира

И Реал заинтересиран за аргентинскиот напаѓач Алварез

А1он

Учеството на Рамос на натпреварот против Манчестер сити останува под знак прашалник

А1он

Анчелоти: Реал е најпрестижниот клуб во светот со најголема историја

Ана Ололовска

Реал на лето ќе се ослободува од шест фудбалери

Ана Ололовска

Отказот на Куман ќе ја чини Барселна огромни 12 милиони евра

Барселона сака да го назначи Чави на тренерската позиција