Манчестер јунајтед во првенството прими 54 гола, ова се случува прв пат по 40 години

Од:

Тимот на Манчестер јунајтед ја заврши сезоната во фудбалскиот шампионатот на Англија на шестото место на табелата. „Црвените ѓаволи“примија 54 гола на 38 натпревари. Ова е најлош резултат на тимот во последните 40 години.

На сите 38 натпревари на голот на Јунајтед беше Шпанецот Давид де Геа.

Последен пат толку многу голови МЈ примил во сезоната 1978/79. Тогаш Лигата броеше 22 екипи тимови, па Манчестер одигра четири натпревари повеќе од сегашниот тим, што е уште еден доказ за катастрофалната сезона на избраниците на тренерот Оле Гунар Солскјер.

Би можело да ве интересира

Роџерс: Лампард е вистинскиот човек за Челзи

(ВИДЕО) Гвардиола: Тотенхем се вториот најдобар тим во Европа, имам високо мислење за Почетино

Татјана Ташкова

Почетино пред мечот со Сити: Уште една можност да се соочам со еден од најдобрите менаџери во светот

Никој не го сака Алексис Санчез заради високата плата

Братот на Погба објави дека фудбалерот сака да си замине од Јунајтед

Ловрен ќе игра на заем во Рома