Манчестер jунајтед побара дозвола за 1.500 места за стоење на „Олд Трафорд“

Од:

Раководството на Манчестер јунајтед сака да организира 1.500 места за стоење на „Олд Трафорд“. Овие места ќе се наоѓаат во посебен безбедносен сектор на стадионот и ќе имаат посебна ограда. Наменети ќе бидат за оние „најбучните“ навивачи на клубот кои ја создаваат атмосферата на стадионот.

Во моментот, барањето на Манчестер испратено до Премиер лигата сè уште се обработува. Иницијативата е со цел да се врати фудбалската атмосфера на „Олд Трафорд“.

На стадионите во Англија беше забрането стоење по големите нереди во 80-те години од минатиот век. Државата оваа мерка ја воведе како една од повеќето во борбата со англиските хулигани.

Минатата година Волверхемптон на својот стадион воведи сличен сектор за стоење каков што бара Манчестер.

Би можело да ве интересира

Тотенхем и Њукасл ги зедоа службените телефони и лаптопи на вработените

Ана Ололовска

Менаџерите и капитените во Премиер лигата ќе дискутираат за намалувањето на платите

Ана Ололовска

Арсенал со позиција за остатокот од сезоната

Ана Ололовска

Во Англија сакаат да го зголемат бројот на замени по рестартирањето на сезоната со цел да се минимизираат повредите

Ана Ололовска

Ливерпул стравува од заминувањето на Клоп во германската репрезентација

Ана Ололовска

Сања за Погба: Го гледам како се враќа во Торино

Ана Ололовска