Македонските ракометарки во третиот шешир за извлекувањето на квалификациските групи за ЕП 2020

Од:

Македонската женска ракометна репрезентација се најде во третиот шешир за претстојното извлекување на квалификациските групи за Европското првенство 2020 во Данска и Норвешка.

Жрепката е закажана за утре од 18 часот во данската престолнина Копенхаген.

Вкупно 28 репрезентации ќе учествуваат во квалификациите, а пред извлекувањето се поделени во четири шешири.

Шешир 1: Франција, Холандија, Русија, Шведска, Романија, Црна Гора, Германија

Шешир 2: Србија, Чешка, Унгарија, Шпанија, Словенија, Полска, Хрватска

Шешир 3: Австрија, Белорусија, Словачка, Турција, Украина, Италија, Македонија

Шешир 4: Швајцарија, Исланд, Португалија, Литванија, Фарски Острови, Косово и победникот од квалификациска фаза 1 (Израел, Финска, Грција и Луксембург)

Шампионатот ќе се одржи во Данска и Норвешка во период од 4 до 20 декември.

Би можело да ве интересира

Македонските тимови ги добија противниците во ЕХФ купот во женска конкуренција

Ана Ололовска

Извлечени групите за овогодинешното издание на женската ракометна ЛШ

Втор пораз од Словенија за македонските ракометарки во баражот за СП

Ана Ололовска

Четврта титула за ЖРК Металург

Ана Ололовска

Дамчевска го објави списокот за ЕХФ – неделата

Татјана Ташкова

Трета титула европски шампион за ракометарките на Ѓер

Ана Ололовска