Македонските ракометарки во првиот шешир за извлекувањето на претквалификациските групи за СП 2021

Од:

Македонската репрезентација е дел од првиот шешир за претстојното извлекување на претквалификациските групи за женското ракометно Светско првенство во Шпанија што ќе се одржи во период од 1 до 19 декември 2021 година. Во првиот шешир се уште и: Австрија, Белорусија, Словачка и Турција.

Втор шешир: Украина, Италија, Исланд, Швајцарија и Португалија.

Трет шешир: Литванија, Фарски Острови, Косово, Израел и Финска.

Четврти шешир: Грција и Луксембург.

Извлекувањето на квалификациските групи за СП 2021 е закажано за денес од 15 часот во Виена.

Термините на одигрување на натпреварите се од 27 до 29 ноември или од 4 до 6 декември. Ќе се формираат пет групи (две со по четири, три со по три селекции), а прво и второпласираните обезбедуваат место во баражот.

Би можело да ве интересира

Извлечени групите за ракометната Супер Лига

Ана Ололовска

Филип Чурлевски нов играч на РК Прилеп

Ана Ололовска

ЕХФ го откажа ракометниот „фајнал фор“ за жени во Лигата на шампионите

А1он

Македонската репрезентација попладне ќе ги добие противниците во квалификациите за ЕП 2022

Ана Ололовска

Заради корона пандемијата се откажува шестиот ракометен камп „Кирил Лазаров 7“

Ана Ололовска

Познат изгледот на шеширите за баражите за СП 2021, С. Македонија во групата неносители

Ана Ололовска