Македонските ракометари го совладаа Алжир на „Трофеј Карпати“

Од:

Македонската ракометна репрезентација ја совлада репрезентацијата на Алжир со 25-24 (15-9) во рамки на „Трофеј Карпати“ кој се игра во Букурешт.

Ракометарите на Данило Брестовац си заминаа со удобно водство од +6 на полувремето, но во второто Алжирците покажаа многу подобра игра.

Во последните десет минути се играше гол за гол, „црвено – жолтите“ имаа водство од еден до два разлика, а одбраната на голманот Никола Митрески во последниот напад на Африканците ја запечати минималната победа.

Танковски со 8 гола беше најефикасен кај нашиот тим, а Митревски на голот имаше обдрани.

„Жолто-црвените“ утре ќе се борат за титулата со поуспешниот од натпреварот Романија – Холандија.

Би можело да ве интересира

Познат изгледот на шеширите за баражите за СП 2021, С. Македонија во групата неносители

Ана Ололовска

Втора победа за македонските кадети на Медитеранските ракометни игри во Атина

Ана Ололовска

Жељко Бабиќ: Еурофарм Пелистер во полна сала подготвен за реванш против Нексе

Ана Ололовска

Никола Митревски од РК Еурофарм Пелистер најдобар битолски спортист за 2019 година

Ана Ололовска

Металург и КЛ7 најуспешни на меѓународниот ракометен турнир „КЛ7 2020“

Ана Ололовска

Претстојниот викенд КЛ 7 домаќин на меѓународен ракометен турнир

Ана Ололовска