Македонските одбојкари го совладаа Израел во Евролигата

Од:

Македонскиот одбојкари ја забележаа втората победа на турнирот во Шлагелсе од Европската сребрена лига, триумфирајќи попладнево со 3:1 над Израел.

Во неизвесен натпревар што траеше речиси два ипол часа, Израел поведе со 25:16, по што избраниците на селекторот Никола Матијашевиќ ги решија во своја корист следните три сета со 32:30, 31:29 и 25:23.

Македонските одбојкари утре од 16 часот против Кипар го играат последниот натпревар пред завршниот турнир во Европската сребрена лига, на кој ќе бидат домаќини во Струмица од 3 до 5 јуни.

По пет одиграни натпревари во групата А, македонскиот состав е првопласиран со ефект од четири победи и еден пораз.

Би можело да ве интересира

ЕП: Турција пресилна за македонските одбојкари

Ана Ололовска

Македонските одбојкари денеска против фаворитот Турција на ЕП

Ана Ололовска

Македонските одбојкари вечерва против Финска го отвораат ЕП

Ана Ололовска

Николов: Размислуваме само на Финска

А1он

Македонските одбојкари со пораз од Црна Гора се оддалечија од медал на јуниорската Балканијада

Ана Ололовска

Македонските одбојкари со победа ја почнаа Балканијадата во Косово

Ана Ололовска