Македонските кошаркари со порака од Русија: Една загубена битка не значи и загубена војна

Од:

Македонската кошаркарска репрезентација по долгиот пат кон Перм, денеска го одржа единствениот тренинг пред утрешниот дуел со Русија.

„Црвено-жолтите“ по неочекуваниот пораз во четвртокот на домашен терен од Естонија, не се откажуваат од амбицијата да изборат пласман на Европското првенство 2021.

– Патувавме 17 часа, преку Софија и Москва и пристигнавме во два часот после полноќ. Според распоредот, имаме тренинг во времето на одигрување на натпреварот на кој ќе се обидеме да испробаме некои тактички замисли. Атмосферата е добра бидејќи и играчите, како и јас, веруваат во овој процес. Сите добро знаеме дека една загубена битка не значи и загубена војна, порачува селекторот Александар Тодоров.

Средбата е закажана за утре од 16 часот во арена „Молот“ која за кошаркарски натпревари има капацитет од 7.000 места и според пишувањата во руските медиуми, се очекува комплетно да биде исполнета.

Би можело да ве интересира

Пелистер му го нанесе првиот пораз на Работнички

Ана Ололовска

Кошаркарите на Ангели од Кисела Вода го потврдија првото место во Втора лига – Исток

Ана Ололовска

Четири квалификациски и еден финален турнир во зимската „3х3 Macedonia“

Ана Ололовска

Македонските кошаркари останаа на 53. место на ФИБА листата

Одложен натпреварот на македонската кошаркарска репрезентација со италијанската селекција

Ана Ололовска

Проблеми за селекторот Тодоров, Младеновски позитивен, неизвесни Трајковски и Вајли

Ана Ололовска