Македонските фудбалерки ги почнаа подготовките за мундијалските квалификации

Од:

Македонската женска фудбалска репрезентација денеска во Скопје ги стартуваше подготовките за квалификациите за пласман на Светското првенство, чии домаќини во 2023 година ќе бидат Австралија и Нов Зеланд.

Избраничките на селекторот Кирил Изов попладнево на терените на тренинг центарот на ФФМ го одржа првиот тренинг во комплетен состав, предводени од капитенката Наташа Андонова.

Прв противник на македонските фудбалерки во новиот мундијалски квалификациски циклус ќе биде Англија, в петок во Саутемптон, по што следува дуелот против Австрија во Скопје на 21 овој месец во рамки на 2. коло во групата Д.

Би можело да ве интересира

Андонова: Нè очекуваат два тешки натпревари, шансата ќе ја бараме против Австрија

Ана Ололовска

ФИФА апелира да се евакуираат фудбалерки од Авганистан

Ана Ололовска

ЖФК „Каменица Саса” ги заврши настапите во женската Лига на шампиони со пораз од Бешикташ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Сензација на стартот на Олимпијадата, Американките загубија по 44 натпревари без пораз

Жарко Настоски

Македонските фудбалерки до 19 години ја победија Албанија

Ана Ололовска

Фудбалерките до 19 години ќе учествуваат на Меѓународен турнир во Бугарија

Ана Ололовска