Македонскиот состав со гол на Велковски води на полувреме во Рејкјавик

Од:

Македонската фудбалска репрезентација води со 1-0 на полувреме на гостувањето во Рејкјавик против Исланд во рамки на 5. коло во квалификациската група Ј за пласман на Мундијалот 2022 во Катар.

Водството на македонскиот состав и го донесе дефанзивецот Дарко Велковски во 12 минута со прецизен удар со глава по изведениот корнер од Езѓан Алиоски.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски доминираа во првото полувреме, упатувајќи вкупно 11 удари кон исландскиот гол, наспроти само еден обид на домаќините кон голот на Столе Димитриевски.

Би можело да ве интересира

Македонските фудбалери ја пречекуваат Германија

Ана Ололовска

Македонските фудбалери со убедлив триумф се враќаат од Лихтенштајн

А1он

Дашмир Елези меѓу новите фудбалски ѕвезди во избор на „Гардијан“

Ана Ололовска

Триумф над Лихтенштајн вечерва е императив за избраниците на Милевски

Ана Ололовска

Милевски: Уверен сум дека ќе ја оправдаме фаворитската улога против Лихтенштајн

А1он

Ракип доби повик од Милевски, во репрезентацијата, се враќа Адеми

Ана Ололовска