Македонската репрезентација напредуваше три места на рангирањето на ФИФА

Од:

Македонската фудбалска репрезентација се искачи три места на најновата ранг-листа на Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) и сега се наоѓа на 62. место.

Македонскиот национален тим има 1374. бодови и од почетокот на оваа година има ефект од две победи (Лихтенштајн 5:0 и Германија 2:1) и пораз од Романија 3:2, трите натпревари во рамки на мундијалските квалификации.

На врвот на ФИФА рангирањето и натаму е Белгија (1.783), пред светскиот првак Франција (1.757), додека трет е Бразил (1.743).

Италија, која е во серија од 25 натпревари без пораз, скокна од десеттото на седмото место.

Би можело да ве интересира

Фудбалерките на Македонија и Косово месецов двапати ќе ги одмерат силите во Скопје

Жарко Настоски

Германија 20 години беше без пораз во мундијалските квалификации, пред да налета на Македонија

Жарко Настоски

Ангеловски: Радувај се Македонијо и слави ги овие херои!

Жарко Настоски

ВИДЕО: „Грми“ во соблекувалната, „црвено-жолтите“ ја слават историската победа против Германија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Сензационална победа на Македонија во Дуизбург, големата Германија на колена!

Жарко Настоски

ВИДЕО: Македонија води на полувреме против Германија во Дуизбург, Пандев стрелец во судиското продолжение

Жарко Настоски