Македонија загуби од Хрватска и испадна од елитата

Од:

Македонската јуниорска кошаркарска репрезентација загуби од Хрватска со 72:59 и не успеа да обезбеди опстанок во А-Дивизијата на ЕП во Измир. Тоа беше шести пораз за избраниците на селекторот Тони Симиќ на ова натпреварување.

dobivaj vesti na viber

Во последниот период, македонските кошаркари имаа негатива од 54:46, а потоа Хрватите постигнаа тројка и отидоа на двоцифрена предност од која немаше враќање назад.

Теодор Симиќ постигна 21 поен за нашата репрезентација, а по 14 имаа Бошалевски и Димитриевски.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Кошаркарки на Мали се истепаа во микс-зоната додека Србинка даваше изјава

Марканен и Финска ја „спакуваа“ Хрватска!

Полска во драма подобра од Украина за четврт-финале на Евробаскетот

Џинобили, Хардавеј и Кораќ во Куќата на славните

Германците си поигруваа, но не ја испуштија големата предност

Атаман: Ова е најлошиот пораз во мојата кариера