Македонија со гостинска победа против Турција го потврди пласманот на ЕП 2020

Од:

Репрезентацијата на Македонија денес оствари победа на гостински терен против Турција со 25-26 (13-11) во петтото коло од квалификациската група и со тоа го потврдија пласманот на ЕП 2020.

Домашната репрезентација долг период беше во водство, но на десет минути пред крајот, тимот на Данило Брестовац прво успеа да изедначи на 21-21, а потоа и да поведе во резултатот. До крајот го оддржувавме водството од 1-2 гола разлика, а последниот напад за реми сепак го имаа Турците, кои не успеаја да го искористат откако одличниот Митревски го одбрани последниот шут.

За домаќините Пеливан постигна 10 гола, додека на голот одличен беше Озмусул со 16 одбрани. За нас капитенот Лазаров реализираше 7 погодоци, додека Талески го следеше со 5.

„Црвено-жолтите“ по втор пат ја совлада турската селекција и сега останува да го потврдиме првото место во групата против Грција, со кои играме во недела во салата „Парк“ во Струмица.

Би можело да ве интересира

Лига на шампиони: Несреќен пораз за Еурофарм Работник

Ана Ололовска

Алушовски: Имаме план за успех против Спортинг

Ана Ололовска

Симовски го објави поширокиот список за подготовките за квалификациите за ЕП 2020

Ана Ололовска

Вардар поразен од Кил во полуфиналето на „Супер Глоуб“

Металург меѓу десетте фаворити за освојување на ЕХФ купот

Вардар се пласираше во полуфиналето на Супер Глоуб