Македонија го заврши настапот на Европското ракометно првенство

Македонската ракометна репрезентација доживеа пораз од 32-28 (18-12) од домаќинот Австрија во „Штадхале“ арена во 3. коло од Европското првенство и со тоа го заврши настапот на континенталното натпреварување.

Австријците одиграа солиден натпревар и ја казнуваа секоја грешка на тимот на Данило Брестовац. Бевме воигра до 13-тата минута кога губевме со 7-6, по што следеше серија од Австрија како и одлични одбрани на домашниот голман Томас Ајхбергер, па такана полувремето заминавме со -6 (18-12).

Лошата игра продолжи во вториот дел, а по неколкуте грешки и реализирани контри од Австријците, веќе на семафорот стоеше 24-13 – разлика која до крајот успеавме само да ја намалиме. Двајцата селектори во последните минути им дадоа шанса на оние со помала минутажа, па поразот и неизгледа толку голем на крајот – 32-28.

Најдобар стрелец во нашиот состав беше Стоилов со пет гола, додека кај Австрија Билик даде шест гола.

ЕУРО 2024: Македонија изгуби од Украина

Ангеловски: Главата горе, одиме натаму

Ангеловски: Оваа уткамица ја чекаме откако Македонија стана независна!

Мери Јордановска

Повторно сите зборуваат за навивањето на Колинда во финалето: Донесе несреќа како и во фудбалот

(ВИДЕО) ЕП во ракомет: Шпанија остана на тронот

ЕХФ и официјално: Дувњак е најдобар ракометар на ЕП 2020