Македонија го заврши настапот на Европското ракометно првенство

Од:

Македонската ракометна репрезентација доживеа пораз од 32-28 (18-12) од домаќинот Австрија во „Штадхале“ арена во 3. коло од Европското првенство и со тоа го заврши настапот на континенталното натпреварување.

Австријците одиграа солиден натпревар и ја казнуваа секоја грешка на тимот на Данило Брестовац. Бевме воигра до 13-тата минута кога губевме со 7-6, по што следеше серија од Австрија како и одлични одбрани на домашниот голман Томас Ајхбергер, па такана полувремето заминавме со -6 (18-12).

Лошата игра продолжи во вториот дел, а по неколкуте грешки и реализирани контри од Австријците, веќе на семафорот стоеше 24-13 – разлика која до крајот успеавме само да ја намалиме. Двајцата селектори во последните минути им дадоа шанса на оние со помала минутажа, па поразот и неизгледа толку голем на крајот – 32-28.

Најдобар стрелец во нашиот состав беше Стоилов со пет гола, додека кај Австрија Билик даде шест гола.

Би можело да ве интересира

Повторно сите зборуваат за навивањето на Колинда во финалето: Донесе несреќа како и во фудбалот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ЕП во ракомет: Шпанија остана на тронот

Ана Ололовска

ЕХФ и официјално: Дувњак е најдобар ракометар на ЕП 2020

Ана Ололовска

(ВИДЕО) ЕП во ракомет: Хрватска и Шпанија за титулата

Ана Ололовска

Познати полуфиналните двојки на Европското во ракомет

Драган Поповски

ЕП: Хрватска одигра нерешено со Шпанија и остана второпласирана во групата

Драган Поповски