Македонија е на Светско, ракометарите повторно во елитата

Од:

Македонската ракометна репрезентација се пласираше на Светското првнество кое во јануари следната година ќе се одржи во Полска и во Шведска откако во реваншот од бараж двомечот со Чешка вечерва во „Борис Трајковски“ славеше со 27-25 Првиот дуел во Злин заврши без победник 24-24.

dobivaj vesti na viber

Нашиот национален тим имаше предност во текот на целиот натпревар, на полувремето имаше два гола позитива (14-12). Во вторто полувреме, нашата селекција имаше и максимални четири гола предност, но најчесто беше на три гола позитива.

Но, во драматичниот финиш во кој во главните улоги беа голманите, Чесите се доближија на минус еден на четири минути пред крајот. Во последните две минути, Талевски и Кузмановски од пенал ги постигнаа головите за големиот триумф.

Кузмановски со осум и Талевски со шест гола беа најефикасни во нашиот табот. Никола Митревски маше 14 одбрани.

На овој дуел од националниот дрес се прости Филип Миркуловски. Иако имаше најава дека дуелот ќе биде последен и за Кирил Лазаров, сепак најверојатно капитенот и селктор репрезенативната кариера би ја завршил на некој од натпреварите од европските квалфикации наесен.

За македонската ракометна репрезентација, Мундијалот, следниот јануари ќе биде осмо светско првенство.

Би можело да ве интересира

Младите ракометари го освоија ЕХФ шампионатот во Рига

Стоилов ја завршува репрезентативната кариера: Ми беше чест што 15 години играв за Македонија

Катерина Павлова-Николовска

Пласман на Светско првенство за историско збогум на легендарниот капитен

Катерина Павлова-Николовска

Ракометарите одат во втората фаза од баражот за Светското првенство

Катерина Павлова-Николовска

Ракометарите против Романија и Чешка во баражот за пласман на Светското првенство

Катерина Павлова-Николовска

Лазаров: Верувам во оваа група ракометари повеќе од самите што веруваат

Катерина Павлова-Николовска