Магдевски уште две години во МЗТ

Од:

Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Андреј Магдевски денеска го продолжи договорот со МЗТ Скопје за следните две сезони.

Магдевски имаше забележителен настап во минатата сезона за „металците“ во која дојде до првиот шампионски пехар во кариерата, во чие освојување имаше голем придонес.

Минатата сезона тој настапи на 26 средби во АБА2-лигата со просек од 4,9 поени, 2,7 скока и 2,7 асистенции додека во домашното првенство на 34 средби просечно реализираше 8,8 поени заедно со 3,7 асистенции и 3,1 скокови.

Магдевски ја мина младинската школа на Реал Мадрид, потоа извесен период настапуваше за Партизан, по што се врати во Македонија, каде прво настапуваше за ФЕНИ и Гостивар.

Во 2012 година доби привилегија да биде дел од кампот на Мајкл Џордан, прво во Лондон каде што беше меѓу најдобрите, а потоа и во американскиот град Шарлот.

Би можело да ве интересира

Кочов: Правевме невидени грешки

Ана Ололовска

Американецот Барнет е новото засилување за МЗТ Скопје Аеродром

Ана Ололовска

Карачиќ ќе се обиде да го надополни отсуството на повредените Крстевски и Маслинко

Ана Ололовска

МЗТ Скопје побара итно свикување Собрание на АБА за прием во елитата

Ана Ололовска

Лука Савичевиќ нов играч на МЗТ Скопје

Ана Ололовска

МЗТ потпиша со Американецот Тодрик Гочер, бек-шутер кој доаѓа од Бешикташ

Жарко Настоски