Маестрален камбек на уморниот Ѓоковиќ за финале во Торино

Од:

Откако вчера ги загрижи своите навивачи со јасните знаци на умор, Новак Ѓоковиќ денеска го победи и заморот и Тејлор Фриц за да се пласира во финалето на АТП финалето во Торино, каде што ќе се бори да се израмни со Роџер Федерер со шеста титула од завршниот турнир.

Ѓоковиќ ја доби битката со Американецот, кој го има еден од најсилните сервиси во модерниот тенис со 7:6(5)/7:6(6) и покрај тоа што во вториот сет беше во негатива и сега во утрешното финале ќе го чека подобриот од мечот помеѓу Русинот Андреј Рубљов и Норвежанецот Каспер Руд.

По драматичните сцени од мечот со Данил Медведев, Ѓоковиќ не покажа тенис од највисоко ниво, но сепак, направи доволно да го елиминира Фриц во шестиот меѓусебен дуел и да го подобри скорот на 6-0.

Ова ќе биде осмо финале на Ѓоковиќ на завршните турнири, во кое ќе ја брка првата титула од 2015 година.

Би можело да ве интересира

Падна забраната: Ѓоковиќ ќе игра на УС Опен

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Тенисерката падна на земја и врисна од болки – ја изнесоа од теренот со количка

Голем скандал во тенисoт: Играчи продавале гем за 400 евра, меч за 2.000 евра

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ остана без првото место: Алкараз го симна од врвот

Ана Ололовска

Ѓоковиќ и официјално се повлече од списокот на учесници на Мастерсот во Мајами

Алкараз и Синер во полуфиналето на Индијан Велс

Горан Наумовски