Луди моменти во Чиле – се урна дел од трибината на отворен тренинг на Коло-Коло

Од:

Отворениот тренинг на чилеанскиот фудбалски гигант Коло-Коло можеше да заврши трагично, откако дел од трибината на „Естадио Монументал“ се урна, повредувајќи неколку навивачи.

dobivaj vesti na viber

Фановите на еден од најпознатите чилеански клубови ги поздравија своите миленици на тренингот пред неделното дерби против Универзидад Католика, и на атмосферата можеа да позавидат клубови со многу поголемо реноме, кога дел од конструкцијата на стадионот се урна.

Според весникот „Ла терсера“, за среќа сите навивачи поминале без посериозни повреди – осум луѓе имаат минимални повреди, а двајца од навивачите завршиле со фрактури.

„Естадио Монументал“ беше модернизиран во 1993 година по низа инциденти, и тогаш капацитетот беше намален на 47.000 гледачи.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Земјотрес со јачина од 5,5 степени го погоди Чиле

Ана Ололовска

Во Чиле денеска се одржува референдум за новиот Устав

Ана Ололовска

Пратениците во Чиле ќе бидат тестирани на дрога

Ана Ололовска

Чиле го погоди земјотрес со јачина од 5,7 степени

Горан Наумовски

Силен земјотрес го погоди Чиле

Силен земјотрес во Чиле

А1он