Луческу го презеде Динамо Киев

Од:

Искусниот романски тренер, Мирчеа Луческу (75) го предводеше Шахтјор цели 12 години. Со клубот од Доњецк, тој беше „кошмар“ за Динамо од Киев сите тие сезони.

И тогаш, четири години откако го напушти Шахтјор и епизодните во рускиот Зенит и селекцијата на Турција, тој реши да седне на клупата на украинскиот фудбалски гигант.

– Мирчеа е еден од најдобрите тренери во светот. Се надевам дека благодарение на него, ќе ги оживееме победничките традиции на Динамо, и дека тој и екипата ќе освојат многу трофеи, а навивачите ќе го ценат за резултатите. Му посакувам среќа, рече претседателот на Динамо, Игор Суркис.

За време на ерата на романскиот тренер, Шахтјор освои дури седум национални титули, шест Купови, го освои украинскиот Суперкуп седум пати, а клубот од Доњецк го крена Купот на УЕФА (денешната Лига Европа) со него на клупата во 2009 година.

Би можело да ве интересира

Милан има нов голман

А1он

Македонската фудбалска репрезентација освои бод на гостувањето кај Грузија

А1он

Фоден и Гринвуд избркани од англиската репрезентација, довеле девојки во хотелските соби

А1он

Саво Милошевиќ поднесе оставка од тренерската функција во Партизан

А1он

Ван де Бик ќе ги „избрка“ Лингард и Переира од Јунајтед

А1он

Гус Хидинк ја презеде репрезентацијата на Курасао

Ана Ололовска