Лу ќе ги предводи Клиперс

Од:

Американскиот кошаркарски стручњак, Тајрон Лу ќе биде новиот тренер на Клиперс. Четириесет и тригодишниот Лу ќе потпише петгодишен договор, објавија американските медиуми.

Минатата сезона тој беше помошник тренер во НБА тимот.

Во септември раководството на Клиперс му додели отказ на Док Риверс, кој беше во тимот од 2013 година. Под негово водство, тимот никогаш не стигна до финалето на Западната конференција. Клиперси беа елиминирани во второто коло од плејофот оваа година.

Тајрон Лу беше на чело на Кливленд од 2016 до 2018 година. Под негово водство, Кавалирс станаа НБА шампиони во 2016 година.

Би можело да ве интересира

НБА-драфтот ќе биде целосно онлајн настан

Ана Ололовска

Неколку НБА тимови покажуваат интерес за Блејк Грифин

Ана Ололовска

Бјоркгрен нов тренер на Индијана

Ана Ололовска

Кер: Династијата Булс заврши 98 година со причина, се собра многу замор

Ана Ололовска

Батлер тренира на јахта среде океан

Ана Ололовска

Леброн ќе му ја даде 23-ката на Ентони Дејвис и ќе настапува со бројот 6

Ана Ололовска