ЛШ: Порто го совлада Јувентус, гостински триумф на Борусија во Севиља

Од:

Порто со предност од 2:1 ќе патува на реваншот против Јувентус на деветти март во Торино, во осминафиналето на Лигата на шампиони (ЛШ), а победа во првиот натпревар од нокаут фазата вечерва обезбеди и Борусија Дортмунд, триумфирајќи над Севиља на гостински терен со 3:2.

Португалскиот шампион стигна до победата со голови во воведните минути на двете полувремиња, преку Мехди Тареми (2) и Муса Марега (46), пред Федерико Кjеза во 82 минута да ги зголеми шансите на Јувентус за евентуален пласман во четвртфиналето.

Како и на мечот во Порто, и Борусија Дортмунд на гостувањето кај Севиља испушти предност од два гола во финишот на мечот.

Домаќините поведоа преку Сусо (7), но Борусија направи целосен пресврт до крајот на полувремето, предводена од двојниот стрелец Ерлинг Халанд (27, 43), откако претходно Махмуд Дахуд го израмни резултатот, во 19 минута. Лук де Јонг во 84 минута ги постави конечните 2:3.

Би можело да ве интересира

Алардајс бара клубовите да ги бојкотираат социјалните мрежи поради расизмот

Жарко Настоски

Милан не сака размена на играчи со Јувентус

Жарко Настоски

Бразилски прволигаш бесплатно ќе ги вакцинира своите навивачи

Жарко Настоски

Силекс и Академија Пандев ќе играат во финалето на Купот на Македонија

Жарко Настоски

Победи на Реал Мадрид и Манчестер Сити во Лигата на шампионите

Жарко Настоски

На натпреварите од Европското првенство во Италија ќе има гледачи

Жарко Настоски