Лорис се искачи на третото место по број на настапи за Франција

Од:

Голманот и капитен на француската фудбалска репрезентација Хуго Лорис се најде во почетниот состав за вечерашниот натпревар во Париз од Лигата на нации против Португалија.

За 33-годишниот голман, натпреварот беше 117. за репрезентацијата. Според овој статистички податок, тој го престигна Марсел Десаи и се искачи на третото место.

Само Тјери Анри (123) и Лилијан Турам (142) играа повеќе од Лорис во дресот на „триколорите“.

Покрај нив, најмалку 100 натпревари за Франција одиграа и Зинедин Зидан (108), Патрик Виеира (107), Дидие Дешамп (103), како и Оливие Жиру, за кого денешниот натпревар е 101-ви.

Би можело да ве интересира

Дешан: Докажавме дека Франција е сепак одличен тим

Ана Ололовска

Дешам: Финска и удри шлаканица на Франција

Ана Ололовска

Нејмар е подготвен да го продолжи договорот со ПСЖ на пет години за 32 милиони евра годишно

Ана Ололовска

Баерн и Реал не ги пуштија играчите во француската репрезентација

Ана Ололовска

Тијаго Мота: Среќен сум што добив признание од навивачите на ПСЖ

Ана Ололовска

Ренато Санчез: Не сум сигурен дека ќе останам во Лил следната сезона

Ана Ололовска