Лопез станува прв тенисер со учество на 73 Грен слема

Од:

Поранешниот деветтиот рекет на светот во двојки Шпанецот Фелисијано Лопез ќе биде првиот тенисер во историјата со учество на 73 грен слем турнири.

Првиот турнир од „Големата четворка“ во неговата кариера беше „Ролан Гарос“ -2001, во кој во првото коло од сонародникот Карлос Моја. Тој единствената победа во Париз ја забележа во 2016 година, во комбинација со Марк Лопез.

Лопез на кој најдобриот пласман на АТП ранг листата му е 12.место, ќе учествува на претстојниот Австралија опен по 18-ти пат. Тој не пропушти ниту еден турнир од 2003 година, во двојки стигнал до четвртфиналето, во сингл до осминафиналето.

Оваа сезона на Австралија опен, Лопез, кој има официјални натпревари во последните четири децении, ја започнува со мечот против деветтиот носител Роберто Баутиста-Агут.

Би можело да ве интересира

Доживотна суспензија за бразилскиот тенисер Жоао Соуса за местење натпревари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ник Киријос го имитираше Надал со повлекување на гаќите

Драган Поповски

Зверев не изгуби сет, трет пат во првите две кола на Грен слем турнирите

Ана Ололовска

Мареј го одложува враќањето на терените

Ана Ололовска

Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки со позитивен тест за допинг, тој вели дека е невин

А1он

Ѓоковиќ најдобар спортист на Балканот во изборот на новинските агенции

Ана Ололовска