Лопетеги: Секогаш боли кога ќе загубиш во финале, но бевме на исто ниво со Баерн

Од:

Тренерот на Севиља, Хулен Лопетеги тешко го проголта поразот од Баерн (Минхен) со 1:2 во финалето на Суперкупот на Европа.

Тој рече дека ваквите порази секогаш болат. Сепак, стручњакот ги пофали своите играчи дека се рамноправни со најдобриот тим во Европа.

– Секогаш боли кога ќе загубиш во финале, особено кога сиимал шанса да победиш. На моменти бевме притиснати, но во исто време успеавме да ги повредиме. Победничкиот гол за противникот дојде токму кога најмалку очекувавме. Тренираме само 12 дена, но сепак бевме на исто ниво со најдобриот тим во Европа и го доведовме натпреварот во продолженија. Тоа е повеќе од многу други кои се соочија со Баерн, изјави Лопетеги.

Би можело да ве интересира

Куртоа за елиминацијата на Реал во Суперкупот на Шпанија: Вознемирени сме, но ова не треба да не дефокусира

Ана Ололовска

Марселињо: Секогаш е убаво да се победи Реал

Ана Ололовска

Симеоне: Не ја имам изгубено мотивацијата за работа со Атлетико

Ана Ололовска

Барселона ќе го задржи Фирпо во зимскиот преоден рок

Ана Ололовска

Барселона против Реал ќе игра во уникатен дрес

Ана Ололовска

Севиља го продолжи договорот со главниот тренер Лопетеги

Ана Ололовска