Ливерпул запрен, но не и поразен

Од:

Фудбалското дерби на англиската Премиерлига помеѓу Манчестер јунајтед и Ливерпул заврши нерешено со 1:1.

Домашните поведоа преку Рашфорд во првото полувреме, а изедначи Лалана на пет минути до крајот. По 14 години, првпат се случи во ова дерби стрелци на головите да бидат Англичани. Ова е прв меч сезонава во Премиерлигата на кој Ливерпул не ги освои трите бода.

Ливерпул не славел на „Олд Трафорд“ уште од март 2014 година, па и бодот им е доволен за предност од шест бода во однос на Манчестер сити. Проблем за европскиот првак беше неиграњето на Мохамед Салах, но сезонава Ливерпул еднаш (против Наполи во ЛШ) не успеа да даде гол и со Египќанецот во составот, а вечерва успеа без „фараонот“ да го совлада Де Хеа.

Би можело да ве интересира

Матиќ го продолжи договорот со Манчестер јунајтед до 2023 година

Ана Ололовска

Алкантара се договори со Ливерпул

Ана Ололовска

Новинар го изнервира Клоп по фијаското против Сити

Ана Ололовска

Премиер лига: Сити го декласира шампионот со 4:0

Ана Ололовска

Арсенал преговара со Реал за Себаљос

Ана Ололовска

Вилијан е првиот фудбалер во последните четири години кој постигна гол од пенал и од слободен удар на еден натпревар во Премиер лигата

Ана Ололовска