Ливерпул му забрани на Салах да игра за Египет

Од:

Премиерлигашот Ливерпул не му дозволи на својот фудбалер Мохамед Салах да патува во Египет за септемвриските натпревари на неговиот национален тим во квалификациите за пласман на Светското првенство, соопшти денеска Фудбалската федерација на Египет.

dobivaj vesti na viber

Египет е на „црвената листа“ на британските власти во ограничувањата поврзани со коронавирусот и евентуалниот настап на Салах за националниот тим ќе значи негов задолжителен двонеделен карантин при враќањето во Велика Британија.

Салах ќе ги пропушти натпреварите против Ангола и Габон.

Во ноември лани, Ливерпул му дозволи на Салах да отпатува во Египет на свадбата на неговиот брат, а по враќањето на фудбалерот му беше констатирано дека е позитивен на коронавирус.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Крос се изнервира од новинар: Имаше 90 минути и смисли вакви две п*срани прашања

Геце признава: Згрешив што не отидов во Ливерпул

А1он

Ливерпул бара одложување на полуфиналето на Лига купот против Арсенал поради коронавирус

А1он

Вајналдум може да се врати во Ливерпул

Ландов

Ливерпул може да го добие Холанд во летниот трансфер период

А1он

Клоп: Ливерпул нема да се засилува со невакцинирани фудбалери