Ливерпул и Манчестер jунајтед сакаат да се укинат Лига Купот и Суперкупот на ФА

Од:

Најтрофејните англиски фудбалски клубови Ливерпул и Манчестер јунајтед иницираат реформи во Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

И двата клуба имаат заеднички развиено предлози што подразбираат радикална иновација. Проектот го спроведе американската компанија „Фенвеј Спорт Груп“, сопственик на Ливерпул, со поддршка на Манчестер јунајтед.

Според новите предлози, Лига купот и Суперкупот на ФА ќе бидат укинати. Понатаму се дискутираше дека Лига купот може да остане, но без учество на клубови во европско натпреварување.

Меѓу другото, се предлага да се намали бројот на екипи во Премиер лигата од 20 на 18, како и да се променат некои аспекти поврзани со финансиите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Крос се изнервира од новинар: Имаше 90 минути и смисли вакви две п*срани прашања

Геце признава: Згрешив што не отидов во Ливерпул

А1он

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска